Vítejte na stránkách skupiny

Určeno všem pěším, plovoucím i lezoucím trampům, chatařům, stanařům i maringotkářům.

Jste na stránce
KOMPAS
ODKAZ
Semínka

Aktualizováno:
7.4.2009

TOPlist

Semínka.

Když dopadne semínko do úrodné půdy, tak většinou vyklíčí. A protože takových drobných malých semínek je po celém světě velká sposta, rozhodli jsme se, že je budeme sbírat a rozdávat. Bude záležet jenom na vás, zda je necháte vyklíčit, nebo zůstanou ležet bez povšimnutí. Prosím - zde je naše nabídka:

Proč jsem trampem.
Molekuly emocí
K zamyšlení
Číši vína denně
Moudra o přátelství a přátelích


Proč jsem trampem.

Pro jasné noci pod hvězdami, pro vysoké letní nebe.
Pro malý oheň pod sosnami, pro kamaráda vedle sebe.
Pro paseky sluncem zalité, pro stráně létem vonící.
Pro pupeny mízou nalité, pro potůčky lesem zurčící.
Pro krásu letních večerů, pro mlhy táhnoucí z lesů.
Pro fialovou barvu vřesu, pro zpěv a švitoření ptáků.
Pro hvězdy nad hlavou, pro kouzlo táboráků.
Pro romantiku zašlých let, já rád bych jednou navrátil se zpět.
Převzato z cancáku jednoho našeho kamaráda

Molekuly emocí.

Určitě každý z nás pociťuje tu nádhernou atmosféru vánočních svátků, kdy jsou lidé k sobě pozorní a milí, tváří se na sebe hezky a jsou veselí. Ale málokdo si uvědomuje, jak tento stav pohody úzce souvisí s naším zdravím.
Neuroložka Dr. Candace D. Pertová, laureátka Nobelovy ceny za medicínu, již v roce 1972 předvedla světu objev opiátových receptorů, což je molekulární struktura na povrchu každé buňky v lidském těle. Tyto receptory zprostředkovávají příjem molekul morfia, které si naše tělo vytváří samo a dostává nás tak do stavu blaženosti. Tyto molekuly morfia nejsou ale nic jiného, než nám známé endorfiny, které si vytváříme třeba při sportování, poslechu hudby, nebo při plnohodnotném sexu. Odborníci ale zjistili, že na každé buňce existují miliony dalších receptorů, které reagují jak na kladné emoce, tak bohužel i na záporné. Obsahem každé emoce v mozku jsou neuropeptidy, neboli "molekuly emocí". Jsou to krátké řetězce aminokyselin a pokud myslí vysíláme do těla energii strachu, úzkosti, agrese či nenávisti, tyto neuropeptidy proniknou do DNA buňky a ta se stává pro tělo cizorodou. Dobrý imunitní systém takovou buňku zničí. Pokud ale žijeme ve stresu a živíme v sobě nenávist a zlobu, vysíláme do těla statisíce špatných neuropeptidů, které opakovaně útočí na naši obranyschopnost. Ta se postupně vyčerpává až překročí únosnou mez.
Žijte proto uvědoměle a zcela vypuďte všecny špatné myšlenky. A nejen Vánoce pojímejte jako čas odpuštění a uvolnění od všeho zlého. Odměnou bude klidná mysl, pevné zdraví a štěstí.
Převzato z časopisu Regenerace 1/2008

K zamyšlení

* Když vnucuji svému životu pozivitizmus a myslím si, že z toho plyne řešení problémů, mýlím se. I když záplava literatury tvrdí opak.
* Když projevíte ochotu zamyslet se nad sebou, léčíte se.
* Je úplně jedno, jakou chorobou trpíme, jaký problém máme. Důležité je, abychom se dopracovali k tomu, že je to pro nás užitečné. Jakmile dospějeme k tomuto pochopení, utrpení se okamžitě ztratí.

Číši vína denně.

Výzkumy posledních desetiletí dokazují, že zarytým abstinentům hrozí mnohem vyšší riziko úmrtí v mladém věku. Přiměřená konzumace alkoholu, což je u mužů 0,6l a u žen 0,3l vína, snižuje nebezpečí srdečního infarktu o 40%. Tento lahodný nápoj má stimulační účinky a podporuje představivost. A protože obsahuje i alkohol, působí na nervový systém. Důsledkem je zvýšená tvorba serotoninu, tzv. hormonu dobré nálady, jenž uklidňuje, přináší klidný spánek, zbavuje pocitu strachu a zahání deprese. Dále víno snižuje hladinu škodlivého cholesterolu, takže zabraňuje vzniku krevních sraženin a také úspěšně bojuje s nemocemi i procesem stárnutí.Jediný problém spočívá v tom, že nervově labilní si snadněji vybudují závislost na alkoholu, což nejvíce ohrožuje játra a mozek.
Převzato z časopisu Regenerace 12/2007

Moudra o přátelství a přátelích

 • Mnozí se zdají být přáteli, ale nejsou, jiní se nezdají a jsou.
 • Bez přátel není štěstí, ale bez neštěstí nepoznáme přátele.
 • Přítel by měl snášet přítelovy slabosti.
 • Vyhledávejme jen ty, kteří jsou přátelství hodni. Přátelství a důvěrnost je třeba přijímat teprve po dlouhé zkoušce a pak je uchovávat. Nenechme se uchvátit prvním úsměvem. I nejsladší úsměv může být klamný.
 • Přátelství může vzniknout jen mezi těmi, kteří cítí k sobě vzájemné sympatie. Přátelství nemůže vzniknout mezi lidmi, kteří si jsou lhostejní, jeden druhému nemohou nic dát a neumějí druhého potěšit třeba jen svou přítomností.
 • Pravý přítel je ten, kdo o vás ví všechno a má vás pořád stejně rád, nenadržuje našim chybám, nikdy vědomě ani slovem neublíží, umí uklidnit, posílit, pomoci, umí všechno slyšet a všechno smlčet a první přichází, když všichni odešli.
 • Není nic hanebnějšího, než válčit s někým, s kým nás ještě nedávno pojilo důvěrné přátelství.
 • Chovejme se ke svým přátelům tak, jak si přejeme, aby se oni chovali k nám.
 • Pravé přátelství zůstává, když přežije čas odloučení a jsme ochotni přijímat přítelovo napomínání. Napomínání by ale nemělo být drsné a nemělo by mít urážlivý tón.
 • Přátelství znamená podporovat vše, co nás sbližuje a vyhýbat se všemu, z čeho vzniká nedorozumění, nebo nenávist.
 • Přátelství důvěrou začíná, důvěrou roste, ale nedostatkem vzájemné důvěry umírá.
 • Přáteli můžeme být až tehdy, když jeden druhému prokážeme, že jsme hodni důvěry.
 • Přátelé si mají vždy co říci. Sdílejí porážky i vítězství, radost i žalost.
 • Opravdové přátelství je stav, kdy málo slovy, nebo jen pohledem se domluvíme snáze, než dlouhým vysvětlováním.
 • O přátelství nelze mluvit, když jeden pravdu nechce slyšet a druhý je ochoten lhát.
 • Přátelství znamená dávat a neptat se, co za to dostanu.
 • Svému příteli dejme svobodu mít ještě jiné přátele. Kdo je v přátelství žárlivý, ukazuje, že mu jde spíše o sebe samého než o přítele.
 • Věrná a dobrá přátelství časem padnou, když každý jde jiným směrem.
 • Přátelství může procházet obdobím únav. Tehdy mu více prospějeme, když se dokážeme na chvíli vzdálit, než být dotěrní.
 • Když s někým mluvíme o příteli, říkejme vždy to, co o něm víme nejlepšího


Úvod   Fajado   Kronika   Texty   Nahrávky   Videa   Fotogalerie   Kamarádi   Odkazy   Kompas   Napište nám  

Copyright © 2007FAJADO™
Bez předchozího písemného souhlasu je kopírování těchto materiálů zakázáno
webmaster - JANTAR design™